Upozornenie: Dielo bez zreteľnejšieho príbehu. Polyžánrová zmiešanosť. Žiadna oddychovka na pláž. Vyžaduje plné sústredenie.

Citadela. Vydal Spolok svätého Vojtecha, Trnava 2015. Je to dielo o nás. Dielo vytvorené pred 70 rokmi nás pozná tak dobre, ako keby autor žil vo vedľajšom vchode. Stali sme sa ľuďmi bez hodnôt, bez tradície. Tými, ktorým sa prostriedok stáva cieľom, a ktorí svoje šťastie pripútali k hmotným hračkám. „A ľudia budú v ilúzii, že žijú. Hoci v nich už nebude nič – len karikatúra života.“

Stratili sme našu tvár. Stádo zničilo jedinečnosť človeka v nás. Iní nám určujú čo si máme myslieť a akí máme byť. Ale „zbabelý je ten, kto hovorí: rieka ma unáša“. A plní výhovoriek aj vlastné zlyhanie položíme na ramená iných –  „keby ten nebol konal, keby ten nebol hovoril … vtedy by som bol víťazom!“.

Náš život sme rozdelili „na dve neprijateľné časti: na prácu, z ktorej sa stala drina, čomu sa človek odmieta obetovať, a na voľnú chvíľku, ktorá je prázdna.“ Naša práca. Vyžaduje ochotu pracovať nad-nad-nadčas. A voľná chvíľka. Tú strávi naša mailová schránka.

DIFFERENT - ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY CITADELA

Prášky na spanie. Tabletky na chudnutie. Instantné polievky. Hľadáme rýchle a ľahké riešenia. Hoci to „čo je ľahké, je z tej istej príčiny i neplodné“. Čítame básne. Ale píšeme ich ešte? Slastná vegetatívna existencia.

Túžime po láske, ktorá nás pohltí každý deň znovu a znovu. No sotva sa novej lásky dotkneme, ona zovšednie ako každá jedna pred ňou. Márne hľadáme nevyčerpateľný zdroj vášne na ďalšej zoznamke. Neexistuje. Nie sme ochotní sa za lásku obetovať, hoci jedine „v láske je sladké pocítiť váhu reťaze“, ktorá nás spája.

A občas ‘plávame v stratenom čase a chytá sa nás úzkosť, že nebudeme ničím’. Citadela ma naučila, že „život má zmysel len vtedy, keď ho postupne na niečo premieňame.“  Že „aby človek rástol, musí tvoriť, a nie chodiť po vychodených cestách“. Najúspešnejší bude ten, kto najtvrdšie na sebe pracoval a najslobodnejší, kto prekonal najviac prekážok.

DIFFERENT - ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY CITADELA

Mám zobudiť alebo nechať spať človeka, aby bol šťastný?