Čarodejník z krajiny Oz. Vydal Slovart, Bratislava 2013. Prvé dielo, ktoré som sa Vám rozhodla odporučiť v mojom blogu je rozprávka z roku 1900. Vraj rozprávky vznikli preto, aby uspali deti a zobudili dospelých. Tak príjemné vstávanie priatelia!

O čom to bolo?

V príbehu pána Bauma malú Dorotku aj s jej psíkom Totom víchrica odveje do zázračnej krajiny. V nej stretáva troch priateľov. Každý z nich má inú túžbu, ktorá sa im nakoniec splní.

Prvý z nich – strašiak Strachopud si najviac zo všetkého želá rozum. Druhý priateľ – plechový drevorubač si prial srdce. Vraj tí, ktorí majú srdce, majú radcu,ktorý im poradí, čo je dobré a čo zlé. Ale čo je dobré? A čo už zlé? Čo nášmu srdcu káže vnímať hranice? Kultúra? Biblia? Rodina? A máme ešte vôbec nejaké hranice? Posledný z nich – lev Bojko túžil po odvahe. Strach pozná každý z nás a ak mu dáme príležitosť, spôsobí nám v živote veľa bolesti aj bez rán. Nakoniec aj Dorotka mala jedno prianie, chcela sa vrátiť späť domov. Nerozumela som prečo. Jej domov, Kansas, bolo miesto kde hasnú ľudom iskry v očiach. Ako správna patriotka mi však vysvetlila, že nezáleží na tom, či je náš domov vyprahnutý. Náš domov nezovšednie iba vďaka ľuďom, ktorých milujeme.

Štyria kamaráti podnikli v príbehu dlhú cestu za Čarodejníkom, ktorý im mal dať rozum, srdce, odvahu a cestu domov. No podobne ako v živote, aj v rozprávke sú dôležití tí, ktorí nám nič nedajú, len nám ukážu to, čo už dávno máme.

Jednoduché riešenie našich problémov nám často leží pri nohách (v Dorotkinom prípade na nohách). No ak veríme Čarodejníkovým slovám, každá vedomosť sa nadobudne skúsenosťou. A každá skúsenosť nás môže urobiť múdrejšími, láskavejšími a odvážnejšími. Záleží iba na nás.

DIFFERENT - ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ (L. FRANK BAUM)