Priznám sa, tomu môjmu Idiotovi nie som celkom verná. Zahla som mu minulú stredu na plavárni, v divadle, v pražiarni kávy, v galérii, v tvorivom ateliéri, v kníhkupectve aj v obchode s čajmi. Nie, nie som nymfomanka, iba .. som knižôčkárka, ktorá sa zúčastnila na Noci literatúry.

Eva Pavlíková

Druhý ročník podujatia Noc literatúry v Nitre. Neuveríte, ale aj táto akcia bola úplne ZADARMO! Prišla som po štvrtej, neplatila som parkovné. Vstupné odo mňa tiež nikto nepýtal. Dokonca ani príplatok za foťák som nemusela platiť. Dostala som iba tak kvalitnú kávu, čerstvý zelený čaj a oriešky v čokoláde. Zapojila som sa aj do súťaže o wellness víkend pre dve osoby a čakám, že by hádam už aj zajtra mohli volať 😀 Lebo ak vám ľudia tvrdia, že kultúra je drahá, neverte im. Občas si stačí na ňu iba zvyknúť.

Noc literatúry v Nitre

Súčasnú európsku literatúru čítali známi, menej známi aj úplne neznámi ľudia na 10 nezvyčajných stanoviskách. Bola som vydesená z toľkej dobrej nálady. Ľudia sa ma pýtali odkiaľ som, čo robím a navyše vyzerali, že ich to naozaj zaujíma. Každý interpret sa úprimne potešil novej tvári, ktorá chcela počúvať. Nebolo nás veľa. Niekedy sa čítalo pre dvoch ľudí. Tak často sa nechávame nahlas počuť, ale my sami už počúvať nevieme. Ohluchli sme. Našťastie, vidíme ešte stále dobre. To aby sme mohli kontrolovať nové upozornenia na facebooku 😀

Noc literatúry v Nitre
Túto akciu odporúčam všetkým. Aj takým, ktorí doteraz prelistovali maximálne leporelo. Nie je sa čoho báť, budú čítať za vás 😀 Priestor na zlepšenie je vždy a všade. Organizátorom budúcich ročníkov by som napríklad odporučila donútiť ľudí naozaj počúvať. V preklade: Známe by bolo iba prvé stanovisko a až na základe indície z čítaného úryvku by sa odkrývali tie ďalšie.

Na záver pár zaujímavých myšlienok z čítaných kníh:

„Utešujem sa myšlienkou, že v šťastnom manželstve môže byť vždy šťastný len jeden.“

Frank Adam: Belgicko – rozprávka

„Sme zhnusení ľuďmi preto, lebo si myslíme, že ich vidíme takých, akí sú … sme hrdí na svoje zhnusenie, úporne na ňom pracujeme, pestujeme si ho ako vzácnu rastlinu.“

Andrej Nikolaidis: Syn

„Za cudzí živel považujú každého, kto je iný ako oni … inak myslí, inak sa modlí, inak hovorí aj inak nadáva.“

Martin Pollack: Americký cisár. Veľký útek z Haliča

„Právo obyčajne dáva šancu vinníkom.“

Lidia Ostałowska: Cigán je Cigán

„Každé rozhodnutie, ktoré v živote urobíme,vytvára nový vesmír, ktorý však pritom neruší ten predchádzajúci.“

Antoine Laurain: Mitterandov klobúk