Nočná prehliadka rodičov malého sólistu okamžite skončila. Bude to chcieť veľa nových nočných lampičiek a pár sedení u psychológa, ale naša skupina sa pohla ďalej. Noc múzeí a galérií na Bojnickom zámku. Druhá z mojej série akcií „Noc“. Tento krát už kultúra niečo stála. Lístky bolo potrebné elektronicky rezervovať vopred a na mieste potom dobrovoľne prispieť do kasičky 8 eur.Červený krúžok nalepený na mojom foťáku, ktorý ma oprávňoval prepnúť ho z OFF na ON stál ďalšie 2 eurá.

Bojnický zámok
Na Bojnickom zámku som bola veľmi veľa ráz – v detstve to bola povinná prázdninová jazda. Poznám odpovede na všetky obligátne otázky sprievodcov, ale už s tým machrujem iba občas 😀 Toto však bola moja prvá prehliadka zámku v noci. Svoju pozornosť som teda obrátila iným smerom ako väčšina návštevníkov. Videla som všetko to, čo tu bolo vždy, ale ja som si to nikdy nevšimla. Krásny príklad toho, že hoci sa tisíckrát pozeráte na tú istú vec, vždy ju môžete vidieť inak.

Bojnický zámok

Počas prehliadky ožili viaceré zámocké legendy od Pókyho dukátov až k tým o Bielej a Čiernej pani. V zlatej sále hral klavír a ponúkal sa pohár s aperitívom. Práve tu som prvý raz uvidela na strope nápis „Omnia cum tempore“, motto grófa Pálffyho, ktoré vo voľnom preklade znamená: Všetko má svoj čas.

Bojnický zámok
Priznám sa, že do tohto momentu som vždy Bojnický zámok považovala iba za obdivuhodný inventár starožitností. Ako snahu bohatých a vplyvných ľudí ukázať svetu chudobných ich nekonečné možnosti. Pozrela som sa bližšie. A obraz sa zmenil… Psy v Modrom salóne znázorňujúce ľudské charaktery, verne stojace pri nás počas celého nášho života. Obrazy na prekážkovej stene vo Veľkej sieni symbolizujúce smrteľné hriechy, ktorých sa dopúšťame každý deň. Luster v Rytierskej sieni, ktorý nesie písmená alfa a omega ako pripomienku toho, že všetko má svoj začiatok aj svoj koniec. A Mramorová sieň. V nej každý vstup stráži jedno latinské príslovie napísané gotickým písmom … Zistila som, že význam mnohých vecí uvidíte až vtedy, keď vám iní zažnú.

Bojnický zámok
Moja prvá nočná prehliadka Bojnického zámku sa skončila rýchlo. Už teraz viem, že sa vrátim znovu … Bojnický zámok je miesto, ktoré jednoducho musíte vidieť. A nezabudnite poprosiť, nech aj Vám zažnú 🙂

„Cuor forte rompe cattiva sorte“ – vo voľnom preklade: Silné srdce láme okovy osudu (Mramorová sieň)